FORMULARZ
Podaj swój numer telefonu lub e-mail, a my skontaktujemy się z Tobą:

Przygotujemy ofertę dla Ciebie.
KWESTIONARIUSZ
Pobierz nasz kwestionariusz, wypełnij i prześlij do nas:
kwestionariusz_Solar_Profit.pdf kwestionariusz Solar Profit

Przygotujemy bezpłatną ofertę dla Ciebie!
pomoc
tel: 75 71 300 09
Solar Profit panele fotowoltaiczne - projektowanie, sprzedaż, montaż, podłączanie instalacji fotowoltaicznych.

solarprofit projektowanie solarprofit finansowanie solarprofit sprzedaż solarprofitmontaż podłączenie
facebook

Nowelizacja ustawy o OZE możliwa przed pierwszym lipca!

6 maja br. opublikowano projekt nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Potwierdziły się doniesienia, które pojawiały się już wcześniej w przeciekach z draftów. Ministerstwo Energii, które przygotowało projekt nowelizacji jasno daje do zrozumienia, że Taryfy Gwarantowane nie wejdą w życie. Przypomnijmy, że pierwotnie tzw. FITy (Feed In Tariff) miały pojawić się z dniem 1 stycznia br. Jednak przed końcem zeszłego roku za sprawą grupy posłów PIS przygotowano pierwszą nowelizację nowej ustawy o OZE.

29 grudnia 2015 roku sejm przyjał ustawę o zmianie ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii oraz ustawy - Prawo energetyczne. Dzień później prezydent ustawę podpisał i zablokowało to w konsekwencji, na pół roku możliwość zarabiania na nadwyżkach oddanych do sieci przez Prosumentów. Sytuacja była o tyle dziwna i nagła, że w poprzedniej kadencji właśnie głównie dzięki głosom posłów Prawa i Sprawiedliwości udało się przegłosować tzw. "Poprawkę Brambory", która miała wprowadzić Taryfy Gwarantowane. Dlatego Prosumenci poczynili inwestycje i czekali na 1 stycznia br. aby zgłosić swoje instalacje do operatorów i zacząć zarabiać na odsprzedaży energii po cenie gwarantowanej.

W chwili obecnej mamy dostępny projekt nowelizacji ustawy, który Taryfy Gwarantowane zastępuje rabatem na zakup energii. Co dokładnie to znaczy dla prosumentów? To oznacza niestety, że przewymiarowane instalacje nastawione na zysk nie będą miały sensu, ponieważ za nadwyżki nie otrzymamy wynagrodzenia. Zamiast tego będziemy mogli: "rozliczyć ilość energii elektrycznej wprowadzonej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci, nie więcej jednak niż ilość energii elektrycznej pobranej z sieci" w stosunku:

  • 1 do 0,7 - w przypadku energii z mikroinstalacji o łącznej mocy do 7 kW;
  • 1 do 0,5 - w przypadku energii z mikroinstalacji o łącznej mocy powyżej 7 kW;
  • 1 do 0,35 - w przypadku energii z mikroinstalacji, dla której zakupu lub instalacji prosument korzystał ze wsparcia ze środków publicznych.

Rozliczenie to dotyczy energii oddanej i pobranej później z sieci, nie zmienia się rozwiązanie konsumowania energii elektrycznej w pierwszej kolejności na własne potrzeby.

Jak zatem kształtuje się teraz zwrot z inwestycji w obliczu tych zmian?

Przykładowa, najczęściej sprzedawana instalacja 3,12 kWp 19 278 zł brutto, wyprodukuje rocznie 3 MWh. Połowa czyli 1,5 MWh zostanie skonsumowane na bieżąco co daje roczne oszczędności na poziomie 870 zł brutto. Drugie 1,5 MWh nie zdążymy skonsumować i wprowadzimy je do sieci i odbierzemy później, co daje nam dalej licząc przy taryfie G11 i rabacie w stosunku 1 do 0,7 609 zł brutto oszczędności rocznie. W pierwszym roku oszczędzamy na rachunkach 1479 zł brutto, tendencja wzrostu cen energii o 5% w skali roku pozwala nam wyliczyć, że wydane środki zwrócą się w z dużą nadwyżką w 11 roku.

Należy dodać, że projekt ten jest forsowany jako poselski co oznacza, że będzie mógł on być przegłosowany w trybie ekspresowym, bez konsultacji społecznych oraz bez przygotowanego wcześniej dokumentu do analizy przez posłów oceny skutków regulacji (OSR). Projektowi sprzeciwia się m.in. ruch "Więcej niż energia", które zrzesza WWF Polska czy choćby Greenpeace.

Nowelizacja ustawy nawiązuje ponownie do aukcji energetycznych, wprowadza nowe terminy i regulacje również dla pozostałych źródeł energii odnawialnych, szczegóły pod adresem: Projekt_nowelizacja_ustawy_o_OZE.pdf

Dodano: 2016-05-09 11:44:16
belka pod tekstem

Zapraszamy do skorzystania z naszych pozostałych usług:
SOLAR PROFIT SP. z o.o.
KrĂłtka 7
58-562 PodgĂłrzyn
woj. dolnoÂślÂąskie
Tel. (75) 713 00 09
Email: info@solarprofit.pl
NIP: 611-271-22-75

COPYRIGHT © 2018 SOLAR PROFIT SP. Z O.O. | PROJEKT I PROGRAMOWANIE: MARCIN MUSZYŃSKI | WERSJA MOBILNA STRONY: m.solarprofit.pl