FORMULARZ
Podaj swój numer telefonu lub e-mail, a my skontaktujemy się z Tobą:

Przygotujemy ofertę dla Ciebie.
KWESTIONARIUSZ
Pobierz nasz kwestionariusz, wypełnij i prześlij do nas:
kwestionariusz_Solar_Profit.pdf kwestionariusz Solar Profit

Przygotujemy bezpłatną ofertę dla Ciebie!
pomoc
tel: 75 71 300 09
Solar Profit panele fotowoltaiczne - projektowanie, sprzedaż, montaż, podłączanie instalacji fotowoltaicznych.

solarprofit projektowanie solarprofit finansowanie solarprofit sprzedaż solarprofitmontaż podłączenie
facebook

FAQ

FAQ (ang. Frequently Asked Questions) - zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W zakładce tej znajdziecie Państwo objaśnienia najbardziej zawiłych zagadnień z dziedziny fotowoltaiki oraz regulacji prawnych dotyczących OZE.

ILE POWINNIŚMY ZACHOWAĆ ODSTĘPU MIĘDZY RZĘDAMI MODUŁÓW NA POWIERZCHNI PŁASKIEJ?

Jaka jest odległość między rzędami modułów? Możemy to wyliczyć ze wzoru:

x=h/tgα

h - wysokość od końca modułu do gruntu,

α - 90° - szerokość geograficzna - 23°27' (stała).

odstęp między modułami w rzędach

Rysunek obrazujący odstęp między rzędami modułów na gruncie płaskim ustawionych pionowo

Przedstawiony przykład jest liczona dla obszaru Jeleniej Góry, gdzie szerokość geograficzna wynosi 50°54'. Przyjęta wartość stała 23°27' obowiązuje dla miesiąca grudnia, gdy wysokość słońca w stosunku do ziemi jest najniższa. Takie założenie daje nam pewność, że w innych prach roku moduły nie będą zacienione przez wcześniejsze rzędy.

NA CZYM POLEGA PROJEKTOWANIE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH?

Pierwszy aspekt, który bierzemy pod uwagę to zużycie energii.

W przypadku, gdy mamy przeliczyć instalację dla już istniejącego budynku, najważniejsze są dane z rachunku za energię. Na tej podstawie wiemy, jakie są potrzeby na energię, jaka jest taryfa, cena aktualnie kupowanej energii. Dodatkowo po weryfikacji zakontraktowanej mocy w umowie z operatorem możemy stwierdzić jaką maksymalną elektrownię słoneczną będziemy mogli zainstalować bez ubiegania się dodatkowo o nowe warunki przyłączenia.

Jeżeli budynek jest przed, albo w trakcie realizacji musimy dokonać szacowania zużycia energii na podstawie listy urządzeń planowanych do przyłączenia.

Drugi aspekt to sprawa odpowiedniego miejsca.

Sprawdzamy ile modułów zmieści się na dachu budynku lub na przewidzianym pod to gruncie. Standardowa wielkość modułów to 1 m na 1,7 m - 1,7 m2. Moduły mogą być montowane poziomo (wówczas system montażowy jest nieco droższy) lub pionowo. Sprawdzamy kąt ułożenie modułów, azymut ustawienia modułów, powierzchnie pod instalację. Bierzemy pod uwagę czy nie wystąpi zjawisko pełnego lub czasowego zacienienia. Jeżeli występuje czasowe, krótkie zacienienie w jakimś danym obszarze, może rozważyć pozostawienie tych modułów poprzez podpięcie ich do wolnego multitrackera (MPPT).

W wyniku rozmieszczenia modułów otrzymujemy informację o mocy instalacji i oczekiwanej produkcji energii. W tym momencie możemy te dane skonfrontować z zapotrzebowaniem na energię elektryczną. W oparciu o te dane możemy sprawdzić czy jesteśmy w stanie jeszcze dołożyć jeszcze jakieś moduły, czy jeśli będzie to nieopłacalne (np. nie będziemy już objęci taryfami gwarantowanymi - moc powyżej 10 kWp) zmniejszyć moc instalacji.

Projektowanie instalacji fotowoltaicznych wiąże się również z:

  • odpowiednim doborem systemu montażowego,
  • sprawdzeniem rozmieszczenia krokwi,
  • wytyczeniem trasy przebiegu okablowania,
  • dobraniem inwertera przeliczając jego moc w stosunku do mocy instalacji (jak dobrać inwerter w stosunku do mocy modułów opisujemy szczegółowo w artykule: http://www.solarprofit.pl/aktualnosc/19),
  • wyborem miejscem pod instalację inwertera.

schemat podpięcia modułów do wejść inwertera oraz przewymiarowanie instalacji

Przykład podpięcia modułów do wejść inwertera oraz przewymiarowania mocy modułów w stosunku do inwertera

JAK DZIAŁA SYSTEM FOTOWOLTAICZNY?

Moduły fotowoltaiczne podczas produkcji energii elektrycznej wykorzystuja zjawisko fotoelektryczne.

ZASADA DZIAŁANIA OGNIWA FOTOWOLTAICZNEGO - EFEKT FOTOELEKTRYCZNY

Pod wpływem promieniowania słonecznego padającego na obiekt powstaje siła elektromotoryczna.

płytka krzemowa, przewodnik p-n

Przewodnik p-n, płytki krzemowej

Światło wzbudza przepływ ładunków pomiędzy dwiema warstwami krzemowego półprzewodnika, wędrują elektrony i następuje przepływ prądu.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ ZESTAW FOTOWOLTAICZNY?

W skład systemu fotowoltaicznego wchodzi:

moduły fotowoltaiczne inwerter ABB system montażowy Remor na dach skośny okablowanie dla pv konektory licznik dwukierunkowy
moduły, mogą być instalowane na dachu, elewacji lub gruncie inwerter, urządzenie zmieniające wyprodukowany prąd stały na prąd zmienny, znajduje się w instalacji pomiędzy modułami, a licznikiem dwukierunkowym system montażowy, tutaj na przykładzie systemu na dach skośny, dachówka zakładkowa, gdzie uchwyty wsuwane są i montowane pod dachówką do krokwi okablowanie, konektory, dedykowane dla systemów fotowoltaicznych oznaczone są symbolem PV licznik dwukierunkowy, jest on częścią zestawu fotowoltaicznego, ale nie ponosimy kosztów jego zakupu, otrzymujemy go od operatora bezpłatnie w momencie przyłączenia instalacji do sieci

JAK DZIAŁA LICZNIK DWUKIERUNKOWY?

licznik dwukierunkowy dla systemu fotowoltaicznego

Licznik ten jest nam dostarczany przez naszego operatora i zastępuje stary licznik, którego używaliśmy do tej pory, jedynie do pobierania energii. Otrzymujemy go w momencie podłączenia instalacji prosumenckiej do sieci. Od tego momentu możemy oprócz pobierania energii z sieci również wysyłać nadprodukcję energię operatorowi. Jest to urządzenie inteligentne, umożliwia pomiar istotnych parametrów sieci. Na jego wyświetlaczu możemy monitorować stan pracy urządzenia i naszego systemu PV.

Jaka jest różnica między prądem z inwertera, a prądem z sieci?

Prąd z inwertera ma wyższą częstotliwość, dlatego jest w stanie "wypchnąć" prąd z sieci i to nasza energia z mikroinstalacji ma pierszeństwo, przed tą pobieraną z sieci i ją zużywamy najpierw.

Czy istaniej konieczność przebudowy sieci pod licznik dwukierunkowy mikroinstalacji PV?

Nie ma takiej konieczności, licznik tradycyjny jest zastępowany dwukierunkowym, najczęściej znajduje się on w skrzynce rozdzielczej. W zależności czy mamy instalację jednofazową lub trójfazową, wówczas stosujemy odpowiednie podłączenie.

W JAKI SPOSÓB POPRAWIĆ WSKAŹNIKI CHARAKTERYSTKI ENERGETYCZNEJ EP I EK BUDYNKU?

Co to jest wskaźnik EP? Jest to informacja o rocznym zapotrzebowaniu nieodnawialnej ENERGII PIERWOTNEJ w celu ogrzewania (lub chłodzenia), wentylowania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej wraz z energią pomocniczą. Wskaźnik EK mówi nam z kolei o poziomie ENERGII KOŃCOWEJ, która powinna być dostarczona do budynku w ciągu roku, aby zapewnić utrzymanie obliczeniowej temperatury wewnętrznej, niezbędnej wentylacji oraz dostarczenia ciepłej wody użytkowej. Jednostka wskaźnik wyrażona jest w kWh/m2 rok. Im niższe są te oba wskaźnik tym wyższa jakość energetyczna budynku. Informacje te zawarte w Świadectwie energetycznym mówią o klasie energooszczędności budynku. Dzięki zastosowaniu systemów fotowoltaicznych możliwe jest obniżenie wskaźnika EP i EK, ponieważ zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię zmaleje kosztem zapewnienia jej z systemu PV. Prawdą jest, że automatycznie budynek nie będzie w wyniku tej operacji zużywał mnie energii, ale w sytuacjach, gdzie termomodernizacja jest niemożliwa lub nieopłacalna, zastosowanie systemu PV, który produkuje darmową, czystą energię ma swoje uzasadnienie.

Klasyfikacja energetyczna budynków

Klasyfikacja energetyczna budynków wg Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju

CZY FOTOWOLTAIKA SIĘ OPŁACA?

Pytanie to może brzmieć również, bardziej materialnie: Ile można zarobić na fotowoltaice? Ile można zarobić na instalacji PV? Są to jak najbardziej właściwie zadane pytania, ponieważ pomimo niezwykle ważnych aspektów środowiskowych, w związku z wejściem w życie nowej Ustawy o OZE, możemy w końcu precyzyjnie policzyć ile zarobimy, ile zaoszczędzimy na swojej mikroinstalacji. Każda kalkulacja oczywiście będzie inna, gdyż inne będzie położenie, wielkość instalacji, zużycie energii itd. Za przykład posłuży nam instalacja o mocy 10 kWp, czyli taka, która wydaje się być na dzień dzisiejszy najbardziej sensowna i powinna być (przynajmniej do wykorzystania puli taryf gwarantowanych) najbardziej popularna. Z jednej strony jest w stanie pokryć w 100% zapotrzebowanie na energię elektryczną większości gospodarstw domowych. Jest w stosunku do ich zużycia tak przewymiarowana, że około połowy wyprodukowanej energii będą w stanie odsprzedawać, dodatkowym argumentem jest to, że właśnie jej moc, jest graniczną, spośród tych najbardziej opłacalnych. Instalacje o większej mocy do 40 kW będą rozliczane na zasadzie net meteringu. To znaczy, że za każdą odsprzedaną kilowatogodzinę będziemy otrzymywali wynagrodzenie na poziomie około 20 gr. Więc w tych przypadkach, nie możemy liczyć na wysoki zarobek i krótki czas zwrotu inwestycji. Dlatego instalacje z przedziału 10-40 kW powinny być dobrane jak najlepiej do zużycia, tak by pokrywać w jak największym stopniu potrzeby energii.

Analiza opłacalności systemu fotowoltaicznego:

Rozpatrujemy zatem zyski na jakie możemy liczyć przy instalacji 10 kWp systemu PV:

Lokalizacja i informacje: domek jednorodzinny w Jeleniej Górze, dach skośny, dachówka ceramiczna zakładkowa, kierunek; południowo-wschodni, azymut; 160, kąt dachu; 40 stopni,

Założenia: miesięczne zużycie energii 300 kWh/miesięcznie, cena kupowanej energii; 600 PLN brutto/MWh,

Instalacja składa się z: 40 sztuk modułów firmy Selfa GE S.A. (SV60P.4-250), inwertera ABB TRIO 8.5 TL, systemu montażowego, okablowania,

Cena z projektem, transportem i montażem: 59 800 zł netto.

Przechodzimy zatem do analizy wyników takie instalacji:

Roczna produkcja energii wynosić będzie: 9488.63 kWh/rok,

Zaspokojenie potrzeb energetycznych: przy założonym zużyciu będziemy w stanie zaspokoić nasze całe zapotrzebowanie na energię elektryczną, dzięki produkcji z systemu PV.

Rocznie korzyści finansowe z tytułu produkcji energii z systemu PV:

wykres z produkcji energii PV

przychody ze sprzedaży energii: 4 707,96 zł

przychody z tytułu redukcji zużycia: 2 160,82 zł

Zyski dla środowiska to: o 3,52 t/rocznie mniejsza emisja CO2 do atmosfery.

Uniknięta roczna emisja CO2 równoważna:

drzewa 460 drzew
lasy 0,31 ha lasów
baniaki 29,08 tyś. litrów paliwa
trasa 415,39 tyś. km przejechanych

PO JAKIM CZASIE ZWRACA SIĘ INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA?

Rocznie w sumie z tytułu oszczędności na rachunkach i odsprzedaży energii dzięki instalacji o mocy 10 kWp zyskamy około: 7 000 zł. Wydane pieniądze zwrócą nam się w takim razie w ósmym roku od zainstalowania systemu. Od tego czasu możemy już tylko liczyć na czysty zysk. Co roku w naszej domowej kasie zostanie co najmniej 2 160,82 zł (roczny wzrost cen prądu wynosił średnio 3-4% na przestrzeni ostatnich 10 lat). Dodatkowo będziemy otrzymywali od operatora wynagrodzenie w wysokości 4 707,96 zł/rok. W oparciu o polskie realia instalacja fotowoltaiczna zwraca się w przeciągu 7-9 lat.

CZY FOTOWOLTAIKA W POLSCE SIĘ OPŁACA?

Dzięki nowej ustawie o OZE z 20 lutego br jesteśmy w stanie precyzyjnie policzyć ile możemy zarobić na instalacji PV. Aspekt ten prezentujemy w punkcie wyżej, natomiast dzięki zbieranym na przestrzeni ostatnich lat informacjom i prowadzonym badaniom możemy policzyć spodziewaną produkcję energii. Dlatego w tym podpunkcie odpowiemy na pytanie: Czy fotowoltaika w polskich warunkach jest opłacalna? Będziemy to rozpatrywali z perspektywy nasłonecznienia czyli tego czynnika, który bezpośrednio wpływa na ilość produkowanej energii.

Jakie jest nasłonecznienie w Polsce?

Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi 1000 kWh/m2. Im bliżej równika tym wartość ta jest większa, tzn. południowa część naszego kraju posiada, wyższy poziom nasłonecznienia niż północna. Jednak z powodu wielkości Polski, wartości te nie różnią się w ogromnym stopniu. Dla regionu Jeleniej Góry (miejsce siedziby naszej firmy) wartość ta wynosi około 1041 kWh/m2, natomiast dla Szczecina jest to 994,90 kWh/m2. W skali całego kraju różnica ta wynosi około 100-200 kWh/m2 między poszczególnymi regionami. Na poziom nasłonecznienia mają wpływ warunki atmosferyczne tj. zachmurzenie. Dodatkowo człowiek poprzez swoje działania (głównie rozwój przemysłu) może wpłynąć na zmniejszenie nasłonecznienia w określonym obszarze. Smog, zanieczyszczenie powietrza wpływa również na poziom nasłonecznienia.

Ilość godzin słonecznych w Polsce to 1600.

Polska posiada zbliżone warunki nasłonecznienia do Niemiec, gdzie jest już ponad 2 mln prosumentów. Podobne warunki nasłonecznienia (w Niemczech jest to średnio 1200 kWh/m2) są podstawą do twierdzenia, że w Polsce również możemy liczyć na wysoką produkcję energii z systemów PV.

Oczywiście każdą projektowaną instalację należy indywidualnie przeliczyć i od tego jest nasza firma, aby taki raport Państwu bezpłatnie przygotować. Panel fotowoltaiczne w mieście Jelenia Góra jak i pozstałych rejonach to opłacalna inwestycja. Z pewnym przybliżeniem możemy przyjąć, że 1 kWp instalacja jest w stanie wyprodukować prawie 1 MWh/rocznie i analogicznie np. z 6 kWp możemy uzyskać prawie 6 MWh/rocznie.


Zapraszamy do skorzystania z naszych pozostałych usług:
SOLAR PROFIT SP. z o.o.
KrĂłtka 7
58-562 PodgĂłrzyn
woj. dolnoÂślÂąskie
Tel. (75) 713 00 09
Email: info@solarprofit.pl
NIP: 611-271-22-75

COPYRIGHT © 2018 SOLAR PROFIT SP. Z O.O. | PROJEKT I PROGRAMOWANIE: MARCIN MUSZYŃSKI | WERSJA MOBILNA STRONY: m.solarprofit.pl